Kanal tedavisi nedir ?

Kanal tedavisi nedir ?

Kanal tedavisi nedir ?
-Diş pulpasının çeşitli etkenlerle iltihaplanması sonucu kök ucuna kadar sinirin çıkartılması ve temizlenmesi işlemi ardından , boşluğun şekillendirilmesi ve tekrar iltihap gelişmemesi için biyouyumlu bir materyalle tıkanması işlemidir.

Dişinizi kanal tedavisine sürükleyen bu etkenler nelerdir ?
-Diş pulpası sanılanın aksine sadece diş çürüğü yüzünden iltihaplanmaz , en çok görülen nedenlerden biri de travmadır.Şiddetle gelen bi darbe ile dişin dolaşımı kesilir , diş beslenemediği için zamanla canlılığını kaybedebilir. Diş çürüğü varlığının yanı sıra diş sıkma , yüksek yapılan dolgu, diş eti problemi yüzünden de diş siniri iltihaplanabilmektedir.

Kanal tedavisine ihtiyaç olduğu nasıl anlaşılır ?
 Pulpaya kadar uzanan bir çürük varsa,
 Sıcak ve soğukta ağrı başlıyor uzun süre geçmiyorsa ,
 Spontan bir şekilde ağrı başlıyorsa,
 Gece uyutmayan veya uyandıran ağrı varsa,
 Dişe dokunulduğunda şiddetli bir ağrı oluşuyorsa
dişin kanal tedavisine ihtiyacı vardır.

Kanal tedavisi süreci nasıl ilerler ?
-Kanal tedavisi 1-3 seans arası sürebilir. Seanslar arası kanal içi dezenfeksiyonu sağlamak için kanalda ilaç bekletmek gerekir. Pulpayı hangi aşamada yakaladığımız ve müdahale ettiğimiz bu süreyi belirler. Seanslar 30-60dk arası sürmektedir. İlk olarak hastalanmış diş siniri çıkarılır, diş tamamen bu sinirden temizlenir. Oluşan boşluk içerde tekrar bir enfeksiyon gelişmesin diye tıkanmalıdır, daha iyi bir tıkama için düzensiz boşluğa şekil verilir.Kanal tedavisi bitirildikten sonra dişin gereksinimine göre üst yapı olarak dolgu veya kaplama yapılır.

Kanal tedavisi yapılırken ve sonrasında ağrı duyulur mu ?
-Tedavi yapılırken dişin bulunduğu ilgili bölge lokal anesteziyle kontrol altına alınır. Fakat bazı çok ağrılı ve enfeksiyonlu dişlerde bu anestezi yeterli olmayabilir, bu durumda gelişmiş anestezi yöntemleri uygulanarak diş uyuşturulur.  Tedavi sonrası genelde ağrı tamamen geçmiştir. İlk 1 hafta 10 gün içinde olan hassasiyet de normal kabul edilir. Bunun nedeni tedavi esnasında dişin etrafındaki dokuların yapılan işlemden etkilenmesidir. Bu aşamada analjezik ilaçlar kullanılabilir.

Kanal tedavisinin ömrü ne kadardır ?
-Yapılan kanal tedavisi ve üstündeki dolgu başarılı ise gerisi hastanın sistemik durumu ve diş bakımına bağlıdır.  Kanal tedavili dişlerini çok uzun yıllar kullanan hastalarımız vardır.

Kanal tedavisi öncesi veya sonrasında antibiyotik kullanmak gerekli midir ?
-Dişin pulpasının canlı olduğu ve hastanın sistemik başka bir probleminin olmadığı durumda antibiyotik kullanımına genellikle gerek olmamaktadır.

Kliniğimizde dişinizin son şansı olarak değerlendirebileceğiniz kök kanla tedavisi işlemleri, günümüz teknolojisine uygun endodontik döner aletler ve biyouyumlu materyaller kullanılarak deneyimli hekimlerimiz tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Share:

Leave comment

Whatsapp