BÖLÜMLÜ PROTEZLER – Dentavega Diş Kliniği

Bölümlü Protezler

Yaygın protez türlerinden olan bölümlü protezler halk arasında kancalı protez olarak adlandırılmaktadır. Hasta tarafından rahatlıkla takıp çıkarılabilen bu protezler, ağızda yeterli diş sayısı bulunmadığı veya diş konumlarının köprü protezleri için uygun olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Ortalama iki hafta içerisinde kişilerin eksiksiz diş sayısına sahip olduğu bir ağız yapısına ulaşılabilmektedir. Kısa süre içerisinde kullanımına alışılabilen bir protez türüdür. Hareketli protez olmalarına rağmen çevredeki dişlerden, damak dokudan ve birbirlerine tutunmalarını sağlayan metal dokudan destek almakta bu sayede hareketlilikleri son derece az olmaktadır. Az hareketli olmaları ise kişilere günlük hayatta konuşurken ve yemek yerken kolaylık sağlamaktadır.

Bölümlü Protezlerin Avantajları Nelerdir?

Bölümlü protezler rahat uygulanabilen bir yöntemdir. Şeker hastalarında veya kemik erimesi problemi yaşayan kişilerde uygulanabilmektedir. Akrilik alerjisi dışında geri kalan alerji çeşitlerine sahip olan kişilerde kullanım sakıncası bulunmamaktadır. İyi bakımı sağlandığı durumlarda yıllar boyunca kullanılabilen ekonomik bir protez tedavisidir. İstenildiği durumda kancalar beyaz veya pembe renkte yapılabilmektedir. Kırılma veya ağıza uyum durumu bozulduğunda kancalar üzerinde oynama yapılarak modifiye edilebilmektedir.

Bölümlü Protezlerle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hem ağız sağlığı hem de protez kullanım ömrünün uzun olabilmesi adına kancalı protezlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Yemeklerden sonra protezlerin çıkarılması ve hem dişlerin hem de protezlerin temizlenmesi önerilmektedir. Diş fırçası yardımı ile protezler temizlenebilir ancak diş macunu kullanılması önerilmemektedir. Takılıp çıkartılma sırasında dikkatli olunması gerekmektedir.

Hassas tutuculu protezler ağızda görülebilen protezlerdir bundan dolayı estetik açıdan kaygı oluşturulabilmektedir. Bu durumda kişilere farklı protez uygulamaları önerilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?