DİŞ ETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ – Dentavega Diş Kliniği

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Ve Tedavisi

Diş eti hastalıkları ileri seviyeye gelene kadar belirti göstermeyen hastalıklardır. İlk belirtileri arasında ise diş eti kanamaları, diş etlerinde kızarıklık ve şişlik yer almaktadır. Diş eti kanamaları başlangıçta diş fırçalama sırasında ortaya çıkabilmekte ama ilerlemeleri halinde, dokunma üzerine de kanayabilmektedirler.Diş eti hastalıkları ağızda kötü bir koku oluşumuna, ısırma halinde dişlerin kapanış şeklinin değişmesine, diş yapısının bozulmasına, dişlerin sallanmasına ve dişlerin arasında iltihap oluşumlarına kadar belirti gösterebilirler. Diş eti çekilmesi ve dişlerin diş etlerinden ayrılması da diş eti hastalıkları belirtilerinden bir diğeridir.

Periodontoloji tedavilerinde hem ilaç hem de cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir. Doğru tedaviyi bulabilmek için klinik ve radyolojik muayeneler yapılır. Elde edilen bulgulara göre hastalığın teşhisinin konulması tedavinin ilk adımını oluşturmaktadır. Ardından profesyonel ağız temizliği, destekleyici tedavi ve antibiyotik tedavisi, gerekli durumlarda ise cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

Tedavide ilk adım profesyonel temizlikle atılmaktadır. Diş çevresinde oluşan diş taşları, ultrasonik cihazlar ve özel aletler yardımı ile tamamen temizlenmektedirler. Dişler ve diş etlerinin birleşim noktalarında enfeksiyonlu bir durum olması halinde ise antibiyotik tedavisine başvurulmaktadır. Diş eti hastalığının oluşumu dişte hali hazırda bulunan protezden kaynaklıysa, geçmiş işlem üzerine bir revize gerçekleştirilerek protez düzeltilir. Bazı durumlarda diş etinde oluşan değişimler veya yanlış protez uygulamaları da protezden kaynaklı diş eti hastalıklarına neden olabilmektedir. Buna benzer olarak diş çürükleri varsa bu dişlere dolgu işlemi gerçekleştirilebilir veya gerekli durumlarda dişler çekilebilir. Bu sayede bakteri oluşumuna neden olan birçok sebep ortadan kaldırılır. Vaka ilerlemiş bir durumdaysa cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır. Diş etleri ve diş kökleri arasındaki iltihaplı alanların temizlenmesi periodontoloji alanında en çok uygulanan cerrahi müdahaledir.

 

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?