DOLGULAR – Dentavega Diş Kliniği

Dolgular

Diş temizliğine dikkat edilmemesi ve beslenme şekli başta olmak üzere çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak dişlerde çürüme meydana gelebilir. Diş çürükleri müdahale edilmediği müddetçe ilerleyerek diş kayıplarına ve ciddi ağrılara neden olabilecek dikkat edilmesi gereken bir diş hastalığıdır. Diş çürükleri diş hekimleri tarafından uygun cihazlar ile temizlenebilmektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken diş dokusunda kayıplar oluşmaktadır. Hem bu kayıpların giderilmesi hem de boşlukların kapatılabilmesi adına ise dolgu materyalleri kullanılmaktadır.

Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır?

Diş çürükleri belirli bir aşamaya gelene kadar herhangi bir semptom oluşturmamaktadır. Eğer ki dişin üst ve görülebilen yüzeyindeyse ayna karşısında kişi diş üzerindeki siyah noktaları (çürükleri) fark edebilir. Ayna karşısında görülemeyecek ve semptom geliştirmeye başlanan noktaysa; sızlama şikayetleri, üzerine basınca ağrı oluşması, soğuk sıcak tatlı veya ekşi gibi keskin geçişlerde dişin hassasiyet gösterdiği görülmektedir. Bunların yanı sıra dişlerde hissedilen boşluklar veya sivri noktalarda çürükten kaynaklı oluşmuş olabilmektedir.

Çürük Tedavisi Nasıldır?

Çürük tedavisi çeşitli basamaklarda oluşmaktadır. Çürük, kökler üzerinde kalıcı hasarlar oluşturmadığı takdirde temizlenip, dolgu ile doldurulması şeklinde tedavi edilebilmektedir. İlerleyen derecelerde kanal tedavisi veya dişin çekilmesi gerekli olabilmektedir. Temizlenerek dişin kurtarılabildiği evrede dişi doldurmak üzere çeşitli dolgu materyalleri devreye girmektedir. Doğru dolgu materyalini seçmede hem doktorun önerileri hem de bütçe yer almaktadır.

Çürük tedavisinde diş, lokal anestezi altında veya anesteziye gerek olmadan hekim tarafından cihazlar aracılığı ile temizlenerek çürükten arındırılır. Çürük dokunun çıkmasından kaynaklı olarak oluşan boşluğun bir takım materyaller ile kapatılması gerekmektedir. Bu durumdaysa üç farklı çeşit materyal devreye girmektedir. Kompozit, porselen ve amalgam dolgular ile oluşan boşluk doldurulur. Hangi malzemenin tercih edilirliği doktor ve hastanın bütçesine bağlıdır.

Dolgu Çeşitleri Ve Farkları

Kompozit dolgu, ön bölge ve arka bölgedeki dişlere göre ayrı tipleri olan sıklıkla tercih edilen ekonomik bir dolgu çeşididir. Dişin üzerine özel bağlayıcı bir ajan ile yapıştırılarak uygulanmaktadır. Dişle aynı renkte olması sayesinde işlem sonrasında dişe estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Porselen dolgu işleminde ise dişe özel ölçü alınması gerekmektedir. Çürükten arındırılan diş, özel cihazlar ile ölçülür ve bu ölçülere göre porselen dolgu hazırlattırılır. Kompozit dolguya kıyasla daha uzun süren bir yöntemdir. Öyle ki, dolgunun hazırlanabilmesi adına iki seans gerçekleştirilmektedir.

Amlgam dolgu ise gümüş, kalay, bakır ve civa karıştırılması sonucu elde edilen bir dolgudur. Estetik görünüm açısından pek tercih edilmemektedir. Gümüş renkli olduğundan uygulandığı bölgede rahatlıkla gözle görülebilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?