Gömük Diş Tedavisi

Lokal ve ya sistemik nedenlerden dolayı dişler gömülü kalabilmektedir. En sık gömülü kalan dişler 20lik diş dediğimiz 3.molar dişler ,ardından halk arasında köpek dişi olarak bilinen kanin dişi ve de 2.küçük azı dişleri bulunmaktadır.

Özellikle 20lik diş çekimi rutin olarak yapılmaktadır. Zamanla insanların daha yumuşak besinler tüketmeye başlamasıyla çene yapıları daralmış veönceki zamanlarda kolaylıkla ağza süren 20lik dişler yarı (mukoza retansiyonlu ) ve ya tam (kemik retansiyonlu) olarak gömük kalmaya başlamıştır.Ağza tam olarak süremeyen bu dişler ortodontik problem oluşturarak diş çapraşıklıklarına, besin birikimine bağlı ağrı ve kötü kokulara , genelde temizlenmesi zor olduğu için çürüklere neden olabilmektedir.Bu ameliyat, doğru teknik ve yeni teknolojiyle zorlu bir işlem olmaktan çok rutin bir prosedür haline gelmiştir.

Ameliyattan sonraki 2 gün boyu hafif şişlik ve ağrı olması normal kabul edilir, şişliğin az olması için ilk 24 saat doktorunun önerdiği aralıklarla soğuk uygulamalıdır. Ameliyat sonrası ( post-op ) dönemde hastanın yara yerini temiz tutması çok önemlidir.Çok sıcak ,baharatlı ve taneli yiyeceklerden kaçınmalı ve doktorunun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalıdır.Çalkalama , tükürme , pipet kullanma ,sigara içme gibi o bölgede basınca neden olabilecek uygulamalardan özellikle ilk 48 saat kaçınılmalıdır .Bu bilgiler doğrultusunda deneyimli hekimlerimizin uyguladığı iyi bir cerrahi çekimle hasta ajite olmadan bu sorunundan kurtulacaktır.

Whatsapp