LİNGUAL TEL TEDAVİSİ – Dentavega Diş Kliniği

Lingual Tel Tedavisi

Estetik görünüm kaygısını tamamı ile ortadan kaldıran bir yöntem olan Lingual tel tedavisi alışılagelmiş tedaviler aksine diş telinin dişin dış yüzeyine değil iç yüzeyine sabitlenmesidir. Rahat bir kullanımı olan lingual tedavi kişilere adeta diş teli yokmuş hissiyatı yaşatmaktadır. Hem diş sağlığı hem de diş yapısından kaynaklı estetik kaygı duyulan durumların tedavisi için kullanılmaktadır.Braket tedavilerinin aksine lingual tedavide diş telinin tasarlanabilmesi için kişinin diş ve ağız yapısının ölçüleri önceden alınmaktadır. Tel bu ölçülere göre tasarlanmaktadır. Lingual tel tedavisi diğer ortodonti tedavilerine göre daha yüksek maliyetli bir uygulamadır. Daha pahalı malzemelerden elde edilmesi, laboratuvar aracılığı ile kişiye özel dizayn edilmeleri daha pahalı olması altında yatan sebepler arasında yer almaktadır.

Lingual Tel Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti tedavisi görmek isteyen ancak estetik kaygı yaşayan kişiler için tasarlanan bu yöntem, tellerin dış taraftan görünmemesini sağlamaktadır. Bu sayede kişiler tel görünümüne yönelik endişe duymadan günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilmektedirler.

Lingual Tel Tedavisi Kimler İçindir?

Lingual tel tedavisi, diş yapısından rahatsız olması sebebi ile estetik gülüşten mahrum olan, ön dişleri ön planda olup bu sayede büyük diş görüntüsüne sahip olan, dişleri üst üste denk gelmiş ve bu sayede çürük problemleri ile uğraşan, diş ve ağız yapısından dolayı konuşma ve yemek yeme zorluğu çeken, diş eksikliği olan kişiler için uygulanabilen bir yöntemdir. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştan bireye rahatlıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Nasıl Uygulanır?

Lingual tel tedavisi diğer ortodonti tedavilerine göre daha kapsamlı bir uygulama yöntemine sahiptir. Lingual direkt ağız içine yerleştirildiğinden kişilerin önceden ağız ve damak ölçüleri alınmakta ve bu bilgiler ilgili laboratuvara gönderilmektedir. Üç boyutlu yazıcılar ile kişiye özel tel imalatı gerçekleştirilir. Üretim ardından tüm ağız hijyeni detaylıca sağlanır. Özellikle tellerin yapıştırılacağı bölgelerin tam izolasyonu sağlanır. Ardından özel yapıştırıcılar ile her bir dişin arkasına gelecek şekilde tel dişlerin iç yüzeyine yapıştırılır. Uygulama sonrasında düzenli hekim takibine ve ağız hijyenine önem gösterilmelidir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?