PORSELEN BRAKETLER – Dentavega Diş Kliniği

Porselen Braketler

Sabit braket tedavilerinden olan porselen braketler, diş üzerine yerleştirilen porselen braketleri kapsayan bir tedavi yöntemidir. Klasik metal braketler aksine daha estetik bir tedavi şekli olması üzerine tasarlanmıştır. Özellikle çalışan kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bu sayede kişiler sosyal ve iş hayatlarına hiçbir çekince duymadan rahatlıkla devam edebilirler. Bir diğer adıyla şeffaf diş teli olarak adlandırılan porselen braketler, diş rengine olan yakınlıkları ile diş üzerinde adeta kamufle olmaktadırlar.

Porselen Braket Tedavisi Kimler İçindir?

Diş eksikliği olan kişiler, ön dişlerin daha önde olduğu durumlar, dişlerin üst üste geldiği durumlarda diş yapısını düzeltmek üzere uygulanmaktadır. Yutkunurken veya konuşurken dilin dişler arasına girdiği bir diş ayrıklığı durumunda da porselen braketler tercih edilmektedir. Doğuştan diş eksikliği olan kişilerde bu boşluğun kapatılabilmesi adına da uygulanmaktadır. Özellikle üst üste binen diş durumunda diş çürüklerini önlemek adına diş yapısının düzeltilmesi büyük önem taşımaktadır. Bundan kaynaklı olarak küçük yaştaki bireyler için önerilmiyor olsa da 13 yaşından itibaren diş eti yapısı uygun olan her bireye uygulanabilen bir tedavidir. Erken yaşta uygulanan ortodonti tedavileri daha kısa süreli ve daha başarılı olmaktadır. Diş ve gülüş yapısından kaynaklı olarak estetik kaygı yaşayan kişiler de porselen braket tedavisine başvurmaktadırlar.

Porselen Braket Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Braket tel tedavilerinde diş bozuklukları ve çene yapısında olan düzensizlikler düzeltilebilmektedir. Metal uygulamaların aksine porselen braketler ile tedavi estetik bir görünüm altında sağlanmaktadır. Lingual tel tedavisine göre daha ekonomik olması tercih edilirliğini arttıran özellikler arasında yer almaktadır. Alerjik risk taşımayan bir uygulama olmaktadır.

Porselen Braketlerle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm braket tedavilerinde olduğu gibi porselen braket tedavisinde de ağız ve diş telleri temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak bunlara ek olarak porselen braketlerin kullanımına karşı da hassas olunmalıdır. Porselen braketler, metal braketler kadar dayanıklı değildirler. Bundan kaynaklı çocuk ortodonti tedavilerinde hekimler tarafından tercih edilmemektedirler. Porselen braket tedavisi boyunca diş renginin değişmesine sebep olabilecek alışkanlıkların (çay, kahve, sigara vb.) kullanımlarına özen gösterilmesi braketlerin renginin değişmemesi adına önem taşımaktadır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?