Zirkonyum Kaplama

ZİRKONYUM KAPLAMALAR

Klasik  sabit protezler olarak tanımladığımız kuron ve köprülerin porselenin altında kalan metal kısmı yerine beyaz alaşımların kullanıldığı estetik sabit restorasyonlardır.

Zirkonyum kaplamalar daha çok estetik amaçlarla;geniş madde kaybı olan ön bölge dişlerde,beyazlatma ile giderilemeyecek şiddette renkleşmesi olan dişlerde,ortodontik tedavi uygulatmak istemeyen hastalarda çapraşıklıkların giderilmesinde ya da diastemaların (dişler arasında boşluk) kapatılmasında,fonksiyonel amaçla; eksik diş varlığında yandaki dişlerden destek alarak köprü uygulamasında  tercih edilebilmektedir.

Zirkonyum ışık geçirgenliği doğal dişlerdeki gibi olduğu için hastaya oldukça doğal ve estetik bir görünüm kazandırır.

Zirkonyum; metal alerjisi olan hastalarda gönül rahatlığıyla tercih edebildiğimiz bir seçenektir.

Diş eti uyumu klasik metal kaplamalara kıyasla oldukça iyidir ve klasik metal kaplamalarda olan zamanla diş etinde morarma zirkonyumlarda görülmez.

Zirkonyumun pürüzsüz,cilalı bir yüzeye sahip olması renklendirici gıdalardan etkilenmesini önler.

Zirkonyumun uygulaması ise ;  anestezi altında dişlerin küçültülmesinin ardından dişeti dokusu sağlıklı hale geldikten sonra alınan ölçü işlemiyle başlar.İyi bir laboratuarın sunacağı hizmetle alt yapı provası ,provada hastayla birlikte renk seçimi sonrasında yine hastanın yüz şekli ve estetik beklentileri göz önünde bulundurularak porselen provalar yapılır ,hasta ve hekim mutabakatıyla provalar sonuçlandırılır.

Son aşamasında ise özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır ve doğal dişten ayırt edilemeyecek kadar estetik sonuçlar ile tedavi sonuçlandırılır.

Whatsapp