ÇENE YÜZ PROTEZLERİ – Dentavega Diş Kliniği

Çene Yüz Protezleri

Genetik faktörler, travma ya da kanser sonucu yüz ve çene bölgesinde kemik kayıpları meydana gelebilmektedir. Defekt olarak adlandırılan bu durum, üst çene, alt çene ve göz, burun, kulak, yanak bölgesinde oluşan yüz defektleri olarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bazı durumlarda birden fazla bölgede defekt oluşumu görülebilmektedir. Defektler günlük hayatta çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Öncelikle fonksiyonel kayıplara sebep olmaları günlük hayatı ve sosyal yaşantıyı zorlaştırabilmektedir. Ağız defektleri yemek yeme, yutkunma ve konuşma fonksiyonları olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Yüz defektlerindeyse kişiler mimik ve ifade yetisini kaybedebilmektedir. Bu durumlar hem yaşamsal faaliyetleri zorlaştırmakta hem de psikolojik hasarlar meydana getirebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra estetik kaygılardan kaynaklı olarak de çene ve yüz müdahalelerine başvurulmaktadır. Çene ve yüz kemiği eksiklikleri veya şekil bozuklukları tedavisinde cerrahi veya protez uygulamaları üzerine odaklanılmaktadır.

Çene Ve Yüz Protezleri Kimler İçindir?

Çeşitli sebeplerden kaynaklı kemik kaybı yaşayan, yüz hatlarından şikayetçi ve estetik kaygısı olan kişiler, zayıf çene yapısına sahip kişiler, daha çıkık yanak yapısına sahip olmak isteyen kişiler için uygulanabilmektedir. Doğuştan gelen yüz şekil bozukluklarının giderilmesinde de çene ve yüz protezleri uygulanmaktadır.

Çene Ve Yüz Protezlerinin Avantajları Nelerdir?

Özellikle kanser vakalarında görülen defektlerde düzenli takip oldukça önemlidir. Cerrahi müdahalelerde gözlem yapılma imkanı bulunmamaktadır. Ancak protez uygulamalarında yakından gözlem yapabilmek mümkün olmaktadır. Protez uygulamaları kısa sürede gerçekleştirilen cerrahi müdahalelere göre daha zahmetsiz uygulamalar olmaktadır. Cerrahi müdahalelere kıyasla iyileşme süreci çok daha hızlı ve daha acısızdır. Radyoterapi gibi müdahaleler görmüş kişilerin cerrahi sürece hazır olana kadar en az bir yıl beklemesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde protezler kişilerin istedikleri dış görünüşe sahip olmasını sağlamaktadır. Vücut tarafından yüz ve çene protezleri rahatlıkla kabul edilmektedir. Göz ve kulak protezlerinin ise bu oranı biraz daha düşük olmaktadır. Ancak yine de kabullenilebilmektedirler.

Protez uygulamaları ile kişilerin estetik bir yüz görünümüne sahip olabilir ve kendilerini daha iyi hissedebilirler. Uygulamaların alanında uzman hekimler tarafından yapılması ise son derece önemlidir. Radyolojik tedaviye hali hazırda devam eden kişilerde onkoloji doktorları ve diş hekimleri koordinasyonlu çalışması gerekebilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?