ENDODONTİ – Dentavega Diş Kliniği

ENDODONTİ

Endodonti, diş pulpası (diş özü) olarak tanımlanan dişin iç kısmındaki damar ve sinir gibi canlı dokuların yanı sıra dişin kendisini çevreleyen dokularda oluşan hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Endodonti, günümüzde sıklıkla kanal tedavisi ile birlikte anılır. Çürüğün dişin merkezinde bulunan damar ve sinir paketi dediğimiz pulpaya ilerlemesi ya da travmatik sebepler ile bu dokunun hasar görmesi ile kök kanal tedavisine ihtiyaç duyulur.

Endodontide yapılan uygulamalar;

Endodonti ile, çürük, kırık, enfeksiyon ve travma gibi nedenlere bağlı olarak diş pulpasında ve çevre dokularda oluşan hasar tedavi edilir. Bu amaçla kanal tedavisinden rejenerasyon tedavilerine uzanan geniş bir tedavi yelpazesi vardır.

Rejenerasyon tedavisi ile diş kökünün içinde canlı doku oluşturulması hedeflenirken kanal tedavisinde, doğal dişin ağız içinde yerini koruması amaçlanır.

Diş harabiyetinin fazla olduğu durumlarda kanal tedavisinden sonra kalan diş dokusunu desteklemek amacıyla bazı uygulamalara ihtiyaç duyulabilir. Bunlar kök kanal tedavisi tamamlanmış dişin kanallarından destek alınarak yapılan fiber post uygulaması gibi uygulamalardır.

Diş yüzeyindeki çürüklerin derinleşmesiyle zararlı bakteriler dişin canlı kısmı olan sinir damar paketine ulaşır ve etkilenen sinir damar paketi boyunca bir enflamasyon oluşur. İleri düzey diş eti problemi olan hastalarda kök kısmından başlayan enfeksiyon dişin yine sinir …

Herhangi bir nedenden dolayı sinir damar paketinde enflamasyon oluşan dişin tedavisi ertelenir ise, ya da dişe önceden uygulanmış kanal tedavisi başarısız ise, sinir kanalındaki enflamasyon kökten çıkarak çevre dokulara yayılır. SSert doku içerisindeki yayılma sonucu …

Kanal tedavisi gerçekleşen dişlerde diş dokusunda ciddi oranlarda kayıp görülebilir. Kanal tedavisi sırasında açılan diş dolgu maddesiyle doldurulamayacak kadar az miktarda ise son teknoloji yöntemlerden biri olan fiber port uygulamasına başvurulmaktadır

Retreatment, kanal tedavisi görmüş ancak belirli sebeplerden dolayı tekrar semptom gösteren dişlerin açılarak kanal tedavisinin tekrarlanması durumudur. Kanal tedavisinde bazı durumlarda başarısızlık olabilmektedir. Bu durumların başında sinir kanallarının kök ucuna kadar ..

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?