PEDODONTİDE KORUYUCU UYGULAMALAR – Dentavega Diş Kliniği

FLUORİD UYGULAMA

Çocuk Kliniğimizde uygulanan koruyucu tedavilerden fluorid uygulamaları ile dişlerin yapısına katılan fluorid, dişleri kuvvetlendiren ve çürüğe karşı dirençli hale getiren bir uygulamadır.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ UYGULAMA

Bir diğer koruyucu uygulama olan fissür örtücüler, daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve olukların akışkan bir dolgu malzemesi ile örtüldüğü uygulamadır.

RESTORATİF TEDAVİLER (DOLGULAR)

Çürük nedeniyle geri dönüşümü olmayan madde kayıpları olan fakat sinir damar paketinin henüz etkilenmediği dişlerde enfekte diş dokusu temizlenerek yerine kalıcı olarak dolgu malzemesinin konulmasıdır.

KÖK KANAL TEDAVİSİ

Bir dişin enfekte veya hasar görmüş pulpa dokusunun çıkarılarak, dişteki kuronal ve kök kanallarının dezenfekte edilmesini ve ardından tekrar dolgu ile kapatılmasını içeren tedavi çeşididir.

Yetişkinlerde uygulanan kanal tedavilerinden farklı olarak dişin kök gelişiminin tamamlanıp tamamlanmamasına göre farklı kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

PASLANMAZ ÇELİK KURON

Geniş madde kayıplı dişlerde özellikle kanal tedavileri sonrasında mikro sızıntıyı en aza indirmek ve dişin ömrünü uzatmak amacıyla uygulanan tedavilerdir. Yetişkinlere uygulanan kaplamalardan farkı fabrikasyon materyaller kullanılarak ağız içinde uyumlandırılabilmesidir. Tek seansta halledilebilir, uzun ömürlü bir restorasyon seçeneğidir.

AMPUTASYON

Süt dişlerine özgü bir tedavi seçeneğidir. Derin çürüklü dişlerde pulpa dokusunun bir kısmının uzaklaştırılarak, dişin köklerinde kalan canlı dokunun sağlıklı bir şekilde kalmasının hedeflendiği bir tedavidir.

YER TUTUCULAR

Süt dişlerindeki harabiyet bazı durumlarda kanal tedavisi, amputasyon tedavisi gibi tedavilerin uygulanmasına imkân vermeyecek boyutlarda olabilir. Bu durumlarda süt dişlerinin çekimi uygun görülür. Yine bazen travma nedeniyle de süt dişleri kaybedilebilir.

Süt dişleri altında bulunan daimî dişlere rehberlik ederler. Süt dişlerinin çürük veya travma sebebiyle erken kaybı durumunda komşu dişler o bölgeye kayabilir ve yer kaybı meydana gelir. Bunun sonucunda da daimî dişlerde çapraşıklık ve dişlerde kapanış bozukluğu oluşabilir. Bu durumun oluşmaması için yer tutucu yapılmadır. Yer tutucular sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Çocuğun kaybettiği dişlerin sayısına, konumuna göre hekim tarafından hangi yer tutucunun yapılacağına karar verilir.

Yer Tutucu nasıl yapılır?

Anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Çocuklar için özel olarak tasarlanmış malzemeler kullanılarak ağız içerisinden ölçü alınır. Laboratuvar ortamında hekimin belirlediği çeşide göre hazırlanır. Sonrasın da ağız içerisine tatbik edilir.

Sabit Yer Tutucu Apareyler

Sabit yer tutucular, hareket etmeyen, yapıştırıcı ile dişe yapıştırılan metal tutucudur. Sadece diş hekimi tarafından takılıp çıkarılır ve belli periyotlarla hekim tarafından kontrolü yapılır.

Hareketli Yer Tutucu Apareyler

Hareketli yer tutucular, çocuk tarafından takıp çıkarılan kontrolü hekim tarafından belli sürelerde yapılan apareylerdir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?