DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG) – Dentavega Diş Kliniği

Diş Beyazlatma ( Bleaching)

Yeme – içme alışkanlıkları, çeşitli ilaçların kullanımı, ilerleyen yaş gibi faktörlerle zamanla diş renginde sararma görülebilir. Ya da genetik olarak diş rengi istenilenden daha koyu renk olabilir. Bu tip durumlarda diş rengini açmak için kullanılan tedavi seçeneğidir.

Diş beyazlatma işlemi sağlık için herhangi bir risk teşkil etmeyen kimyasal ajanların diş üzerine uygulanması ile yapılır ve bu sayede diş rengi hususunda estetik beklenti karşılanmış olur.

Her hastada genetik faktörlere bağlı olarak dişin tabakalarında farklılıklar olduğundan beyazlama oranı da kişiden kişiye değişmekte, standardize edilememektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Ofis tipi ve ev tipi olmak üzere ikiye ayrılan beyazlatma yöntemleri farklı aşamalar içermektedir

Ofis tipi beyazlatmada; beyazlatma işlemi hekim tarafından klinikte uygulanmaktadır. Kısa sürede etkili bir sonuç görülmesini sağlayan bu yöntem, en çok tercih edilen diş beyazlatma yöntemidir.

Ev tipi beyazlatma yönteminde ise; hasta hekiminin önerdiği kimyasal ajanları kendisi için özel olarak hazırlanan bir plağın içerisine tavsiye edilen miktarlarda koyarak gece boyu plağı takar ve beyazlatma reaksiyonu bu şekilde gerçekleşir. Ofis tipine göre daha uzun süreli bir tedavidir. Öyle ki, uygulanan ajanların etkin madde miktarları daha düşüktür. Bu nedenle tedavi sonucunda istenilen sonucun elde edilmesi ofis tipine göre daha uzun zaman almaktadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Diş yüzeylerinden diş taşı, plak vb. gibi eklentiler uzaklaştırılır. Dudak ,yanak ve dil gibi yumuşak dokuların zarar görmesini engellemek ve rahat çalışma alanı oluşturmak için özel aletlerle ekartasyon sağlanır. Ardından, diş etlerinin beyazlatıcı ajana maruz kalmasını engellemek için bariyer uygulaması yapılır.

Son olarak diş yüzeyine beyazlatıcı ajan tatbik edilerek ışık kaynağı ile aktivasyonu sağlanır. 15 er dakikalık 3 seans halinde tek oturumda bitirilebilen bir tedavidir.

Beyazlatma İşlemi Dişer İçin Zararlı Mıdır?

Profesyonelce uygulanan bir beyazlatma işlemi dişler için herhangi olumsuz bir etki oluşturmamaktadır. Uygulama, diş yüzeyinde herhangi bir hasara sebebiyet vermemektedir. Uygulama öncesi gerçekleştirilen seansta dişlerdeki abrazyon, erozyon diye adlandırılan farklı aşınmalar var ise bunlar için önlem alarak uygulama yapılır. Yine diş eti çekilmeleri varlığında da bazı önlemler alınarak uygulama yapılmaktadır. İşlemin ardından 24 saat kadar diş ve diş eti hassasiyeti oluşabilmektedir. Ancak bu geçici bir durum olduğundan endişe duyulmasına gerek yoktur.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?