PEDODONTİ – Dentavega Diş Kliniği

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞHEKİMLİĞİ)

0-13 yaş arası çocukların süt ve daimî dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını amaçlayan anabilim dalıdır. Aynı zamanda çürük, travma, kalıtımsal ve diğer defektler nedeniyle dişlerde oluşan problemlerin giderilmesini amaçlar.

Süt dişleri genellikle doğumdan itibaren 6-7. ayda sürmeye başlar ve toplam 20 süt dişi 2,5-3 yaşına kadar tamamlanır. Süt dişlerinin görevleri beslenme, konuşma, estetik ve altından gelecek olan daimî dişlerin yerlerini korumasıdır.

5.5- 6 yaşından itibaren daimî dişler sürmeye başlar ve 12-13 yaşına kadar daimî diş sürmesi tamamlanır.6-12 yaş dönemi, süt ve daimi dişlerin ağızda birlikte bulunduğu karışık dişlenme dönemidir. Bu dönemde süt dişlerindeki çürük, daimi dişlerin sağlığı için risk oluşturmaktadır.

Süt dişleri neden tedavi edilmelidir?

Süt dişleri yetersiz ağız hijyeni ve yanlış beslenme sonucu çok erken yaşlarda çürüyebilmektedir. Çürüğü bulunan çocuklarda beslenmede güçlük, şiddetli ağrı ve diş apseleri görülebilir. Bu yüzden çocuklarda düzenli kontroller önemlidir. Süt dişleri erken kaybedildiğinde altında bulunan daimî dişlerin yerini koruyamaz ve buna bağlı olarak dişlerde çapraşıklık görülmeye başlar. Bu da daha kapsamlı tedaviler ihtiyaç oluşmasına sebep olur.

Bu nedenle süt dişlenme döneminde de 6 ayda bir yapılacak düzenli hekim kontrolü ile dişlerin kendi fizyolojik düşme zamanlarına kadar sağlıkla yerlerini korumak amaçlanır. Süt dişlerine yapılacak olan tedavileri daimi dişler için yatırım olarak görebiliriz.

Çocuk Kliniğimizde uygulanan koruyucu tedavilerden fluorid uygulamaları ile dişlerin yapısına katılan fluorid, dişleri kuvvetlendiren ve çürüğe karşı dirençli hale getiren bir uygulamadır…

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?