HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER – Dentavega Diş Kliniği

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

Diş destekli hareketli protezler sınıfında yer alan hassas bağlantılı protezler halk arasında çıt çıtlı protezler olarak da bilinmektedir. Dişsiz boşluğa komşu dayanak dişler üzerine hazırlanan kaplama dişlere bağlantılı tutucular hareketli protezin içinde kalan bu tutucuların yuva kısımları anahtar kilit uyumlu birer takım olarak hassas tutuculu protez mekanizmasını oluştururlar.

Uzun diş eksikliklerinde özellikle estetik olarak kroşelerin varlığından rahatsızlık duyan hastaların tercihi hassas protezlerden yana olmaktadır. Oldukça estetik ve stabilitesi yüksek bir protez çeşididir.

Avantajları

BAKIMI

Hassas tutuculu protezlerin bakımı da diğer tüm hareketli protezlerde olduğu gibi protezin ömrü ve ağız içi dokuların hijyeni açısından oldukça önemlidir. Özel bir protez fırçası ve özel protez temizleyiciler ile günlük temizliği muhakkak yapılmalıdır. Protezin içinde kalan mekanizmada bulunan tutucu lastikler zamanla deforme olabilmektedir. Bu nedenle özellikle protezin takıp çıkarılması esnasında yüksek kuvvetler uygulanmamalıdır. 6 ayda bir yapılacak düzenli diş hekimi kontrolü ile hem protezin durumu hem de ağız içi dokuların durumu kontrol altında tutulmalıdır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?