APİKAL REZEKSİYON – Dentavega Diş Kliniği

Apikal Rezeksiyon

Apikal rezeksiyon, yanlış tedavi yöntemleri, çürükler veya diş travmaları sonucu diş kökünde oluşan kist ve enfeksiyonların diş kökünden kesilerek alınmasıdır. Dişi çekmek yerine kurtarmak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Oluşan kist veya enfeksiyonun diş kökünün büyük bir kısmını kaplamadığı ve uygulama sonrası dişin 2/3’ünün sağlam kalabileceği, kanal tedavisinin yetersiz olduğu ve cerrahi müdahalelerin gerektiği durumlarda devreye girmektedir

Apikal Rezeksiyon Nasıl Uygulanır?

Apikal rezeksiyon uygulaması lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. İlgili diş kökünün yer aldığı diş eti bölgesinden bir kesi açılması ve hasta olan kökün göz önüne çıkarılması ile uygulamaya başlanmaktadır. Kök bölgesi detaylıca temizlenir ve ardından tekrar doldurulur. Son aşama olaraksa diş eti kesi açılan bölgeden dikilir. Kistin alındığı bölgede çenede oluşan boşluk ise birkaç ay içerisinde kendiliğinden kapanmaktadır.

Apikal Rezeksiyon Ardından Dişin Dayanıklılığı Nasıldır?

AUygulama sonrası düzenli hekim kontrolüne gelmek büyük önem taşımaktadır. İlk yıl 3, 6 ve 12 olacak şekilde muayene gerçekleştirilirken, sonrasında yılda bir olacak şekilde kontroller sağlanmalıdır. Bu kontroller sırasında klinik ve röntgen ile muayene gerçekleştirilir. Takiplerde herhangi bir sıkıntı çıkmaması ve kökün tam olarak iyileşmesi halinde diş ömür boyu kullanılabilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?