İMPLANTÜSTÜ SABİT PROTEZLER – Dentavega Diş Kliniği

İMPLANTÜSTÜ SABİT PROTEZLER

Çene kemiğine yerleştirilen, diş kökü vazifesi gören titanyum yapıdaki implantların cerrahi aşamalarının ardından beklenen entegrasyon süreci sonrasında üst yapı çalışması dediğimiz implantüstü protez aşamasına geçilir.

İmplantüstü sabit protezler okluzal vidalı ya da simante(yapıştırmalı) olarak iki çeşit olarak hazırlanabilir. İmplant sayısı, diş eti yüksekliği; hazırlanacak dişin boyutu vs. gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak hekim yapılacak protezin okluzal vidalı ya da simante olması kararını verir. Her iki protez türünde de malzeme olarak klasik metal destekli porselenler de zirkonyum destekli porselenler de tercih edilebilir.

UYGULAMA NASILDIR?

Çene kemiği içine yerleştirilen implantların içinden entegrasyon; yani kemikle kaynama sürecinin ardından cerrahi aşamada yerleştirilen kapak alınarak diş eti şekillendirici bir parça takılır.

Sonrasında implant üzerine yerleştirilen tarayıcı parçalar yardımıyla 3 boyutlu dijital tarayıcılar sayesinde tamamen dijital ortamda ölçü aşaması tamamlanır. Laboratuvara aktarılan görüntü üzerinde dijital tasarımlar yapılarak nihai restorasyon hasta ağzında çeşitli safhalarda prova edilir.

Okluzal vidalı protezler, implantın üzerine özel parçalarla vidalanarak kitlenirken; simante (yapıştırmalı) protezler özel yapıştırıcılar sayesinde, implantın üzerindeki kesik diş formundaki parçaya yapıştırılır.

BAKIMI

İmplantüstü sabit protezler için en büyük risk diş eti problemleridir. Bu nedenle ağız hijyeni üst seviyede tutulmalı, sabah akşam en az iki dakikalık diş fırçalama aksatılamamlıdır. İmplantı bulunan her hastaya düzenli ağız duşu kullanımı tavsiye edilir. Böylece etraf dokuların detaylı temizliği sağlanmış olunur. Manuel fırçamla yapılıyor ise ;süpürür şekilde diş etinden dişe doğru fırçalamaya özen gösterilmesi arzu edilir.& ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?