İMPLANTÜSTÜ HAREKETLİ PROTEZLER – Dentavega Diş Kliniği

İMPLANTÜSTÜ HAREKETLİ PROTEZLER

Tam protez kullanımı özellikle alt çenede; devamlı hareketli dil gibi bir organ ve yine hareketli yanak dokusu arasında protezin stabilitesini sağlamaya çalışmak açısından oldukça güç ve alışılması zor bir durumdur. Tamamen dişsiz hastalarda hazırlanan tam protezlerin stabilitesini arttırabilmek için alt çenede en az 2 üst çenede en az 4 implant üzerine hareketli protezler hazırlanır. Bu şekilde protezin yemek yerken ya da konuşurken ağızdan çıkması hareket etmesi gibi sorunlar yok edilmiş olunur.

Sabit implant yapılacak sayıda implant uygulaması yapılması için ekstra cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulan,

Ekonomik seçenekler arayan hastalar için oldukça güvenli ve uygun bir tercihtir.

AVANTAJLARI

UYGULAMA NASIL OLUR

Klinik ve radyolojik muayeneler sonucu implant için uygun görülen tam dişsiz hastalara alt çene için en az 2 üst çene için ise en az 4 adet implant yerleştirilmesi durumunda implantüstü harekteli protez tasarlanabilinecektir.

Entegrasyon yani kemikle kaynaşma sürecini tamamlayan implantların üzerine tutuculuğu sağlayacak olan implantüstü parça yerleştirilir. Bu parçalar bar, locater ya da ball ataşman adı verilen yine hekimin hastanın ağız içi durumuna göre tercih edeceği özel parçalardır. İmplant üzerinde kalan bu parçaların hazırlanan damak şeklindeki hareketli protezi iç yüzeyinde özel yuvaları mevcuttur. İmplantüstü parça ve hareketli protez içindeki yuva kısmı arasında anahtar-kilit uyumu söz konusudur. Bu uyum proteze stabilite kazandıracaktır. Parçaların uyumlandırılması ağız içinde özel malzemeler ile yapılır.

BAKIMI

Hem ağız hijyenini korumak hem de yapılan protezin ömrünü uzatmak adına protezin ve ağız içindeki implantların bakım ve temizliğine özen göstermek gerekir. Protezler her yemekten sonra çıkarılıp temizlenmeli, akşamları yatmadan önce diş macunu sürmeksizin özel temizleyiciler ve protez fırçası ile fırçalanmalıdır. Ağız içindeki implantların temizliği ihmal edilmemeli, etrafında plak kalmayacak şekilde özel fırçalar ile temizliği yapılmalıdır.6 ayda bir düzenli hekim kontrolü aksatılmamalıdır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?