TAM PROTEZLER – Dentavega Diş Kliniği

TAM PROTEZLER

Sadece doku destekli bir hareketli protez çeşididir. Çeşitli nedenlerde ötürü tüm dişlerini kaybetmiş ve yine ekonomik, psikolojik, fizyolojik çeşitli nedenlerden ötürü implant tedavisi uygulanamayan hastalarda tam protezler geleneksel bir tedavi seçeneğidir. Özellikle alt çene tam protezleri dil ve dudak-yanak dokularının hareketleri arasında stabilize edilmesi oldukça güç protezlerdir.

Diş kayıplarıyla beraber hastaların çene kemiklerinde de oluşan kayıplar ile yanak ve dudaklar desteksiz kalarak alt yüz çökük bir hal almaktadır. Tam protezler bulundurdukları yumuşak dokuyu destekleyen kaide yapısı ile hastaya estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Özel ölçü teknikleri ile hazırlanan tam protezlerin yapım süreci diğer protezlere göre daha kısadır.

AVANTAJLARI

BAKIMI VE KULLANIMI

Özel bir protez fırçası ve özel protez temizleyicileri ile günlük temizliği basitçe yapılabilecek bir protez çeşididir. Protezler ağızdan çıkarıldığı zaman muhakkak kuru kalmamalı içerisinde su bulunan bir protez kutusunda muhafaza edilmelidir.

Tam protezlerin bakımının düzgün yapılamadığı ya da yeterince çıkarılmadığı durumlarda proteze temaslı ağız dokularında mantar enfeksiyonları görülebilir. Ağız dokularının sağlığını korumak için protez bakımına hassasiyetle yaklaşılmalıdır.

Tam protez kullanımının özellikle alt çenede hastalar için alışılması daha zor bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

6 ayda bir yapılacak düzenli diş hekimleri kontrolleri ile protezin uyum u ve ağız içi dokuların sağlık durumu değerlendirilir. Protezin uyumuyla alakalı sıkıntılar varlığında proteze besleme yapılması gibi destek uygulamalara karar verilebilir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?