DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI – Dentavega Diş Kliniği

3 BOYUTLU DİJİTAL TARAYICI SİSTEMLER NEDİR?

Geleneksel yöntemlerde tedavi öncesi etüt modeli ya da hazırlık sonrası çalışma modeli oluşturabilmek amacıyla ölçü kaşığı denen metal bir takım aparatların içine oyun hamuru kıvamında özel ölçü maddeleri yerleştirilir. Ölçü maddesinin ağızda sertleşmesinin ardından elde edilen ölçü laboratuvara ulaştırılır ve laboratuvar işlemleri bu ölçüden elde edilen modeller üzerinde yapılır. Bu işlemler esnasında ağızdaki durumun ölçüye birebir aktarılmasını olumsuz etkileyecek onlarca faktör mevcuttur. Üstelik hasta içinde öğürme refleksi gibi nedenlerden ötürü oldukça sıkıntılı, çoğu zaman huzursuzluk veren bir uygulamadır.

Teknolojik gelişmeler 3 boyutlu tarayıcılar ile bize birebir ağız içindeki durumu nakletme imkânı tanımaktadır. Optik bir kamera yardımıyla dişler ve ilgili yumuşak dokular taranır. Ağız içi durumun birebir bilgisayar ortamına nakledilmesinin ardından artık tüm işlemlerin dijital olarak ilerlemesi adımı atılmış olur.

AVANTAJLARI

Hasta için konforlu ve geleneksel yöntemlere göre kısa bir uygulamadır.

Hastanın ağız içinde fark edemediği detayları birebir görmesine imkân tanıdığından planlama safhasında hastanın var olan durumu hakkında farkındalığının artmasını sağlar.

Geleneksel yöntemlere göre hata payı oldukça düşüktür.

Arşivlemeyi ve dolayısıyla hasta takibini kolaylaştırır

3 SHAPE SİSTEMİ

3 boyutlu tarama için oluşturulmuş bir bilgisayar sistemidir. Dijital diş hekimliğinde klinik başarımızı ve hastalarımızın konforunu arttırmak için tercih ettiğimiz dijital sistemdir. Bu sistem ile ağız içi 3 boyutlu olarak dijitalize edilir ve entegre sistemler kullanılan laboratuvarlarda ilgili üretimler yapılır. İş akışı tamamıyla dijital olarak ilerler. Alternatif 3 boyutlu sistemler arasında güvenilirliği en yüksek öncü bir sistemdir.

Dijital Gülüş Tasarımı

Bu sistem sayesinde dijital gülüş tasarımı; yapılan taramanın ardından eklenen bazı hasta fotoğrafları ile hekim tarafından rahatlıkla hazırlanabilmekte ve hastanın dizaynı görmesi sağlanarak tedavi sürecindeki kaygısının önüne geçilmektedir.

Hastanın ilk ziyaretinde 3 boyutlu taramalar yapılır ve ağız içi ve cephe fotoğrafları alınır. Bu dokümanlarla hastanın yaşı, cinsiyeti, beklentisi, yüz şekli, ten rengi gibi bir çok faktör göz önünde

bulundurularak en uygun gülüş tasarımı yapılır. Tarayıcının kütüphanesinden çeşitli formlarda, boyutlarda dişler göstererek tasarıma hastanın da katkı sağlanması sağlanır.

Sonra da Hollywood Smile başlığında detaylıca bahsedilen aşamalara geçilir.

Dijital Ortodonti

Dijital sistemler diş hekimliğinin her alanına çeşitli kolaylıklar getirirken ortodontik tedaviler de bu alanlardan biri olmuştur.

Tarayıcı sistem içerdiği tedavi simülasyonu seçeneği ile 3 boyutlu taraması yapılmış hastanın planlanan bir ortodonti tedavi sonrası durumunu görmesine şans tanımaktadır.

Sadece tedaviye karar verme aşamasında kolaylık sağlamakla kalmayıp özellikle invisalign veya şeffaf plak tedavileri yapılacak hastalarda tedavi sürecini dijitalleştirerek yurt içi veya yurt dışı laboratuvarlarla erişimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yüksek ölçü hassasiyeti ile geleneksel yöntemler ile yapılmış tedavilere kıyasla hata payını minimalize etmektedir.

Dijital Görüntüleme Teknikleri

Geleneksel yöntemler kullanılarak elde edilen görüntüleme tekniklerinde görüntünün elde edilebilmesi için kullanılan çeşitli banyo yöntemleri vs. nedeniyle araya birçok faktör girmekte, yanıltıcı, standardize edilememiş görüntüler oluşmaktadır.

Kliniğimizde tercih ettiğimiz dijital görüntüleme teknikleri ile insan faktörünün ekarte edildiği, standardize edilmiş şartlarda yüksek görüntü kalitesi elde edilmektedir.

Böylece çene kemikleri ve dişlerle ilgili fizyolojik (sinüs boşlukları, sinir kanalları, ağız tabanı, burun tabanı vs.) ya da patolojik (kist, tümör, gömük diş, eklem anomalisi vs.) oluşumlar rahatlıkla değerlendirilmektedir.

Üstelik dijital görüntüleme tekniklerinde geleneksel yöntemlere göre radyasyon oranı ciddi ölçüde azalmaktadır.

Bir diğer üstünlüğü ise hasta takibi açısından arşiv oluşturmada avantaj sağlamasıdır. Böylece hastalarımıza daha önceki durumlarını da göz önünde bulundurarak kişiye özel tedavi planlaması yapma imkânı bulmaktayız.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?