LAMİNE (YAPRAK PORSELEN) – Dentavega Diş Kliniği

Lamine ( Yaprak Porselen )

Işıltılı, sıralı dişler ile gülüşünü onarmak isteyen fakat diş dokusunda minimal işlem yapılmasını arzu eden hastalarımız için lamine uygulamaları çok doğru bir seçenektir. Lamine adını verdiğimiz yaprak porselenler Işığı geçirmesi ve dişin doğal benzeyen görüntüsü ile kişilere estetik ve doğal bir diş görünümü kazandırmaktadır.

Lamine Hangi Durumlarda Kullanılır?

Lamine uygulaması hastanın dişlerinin biçiminden, birbirleriyle olan konumlanmasından, boyutundan ya da renginden rahatsızlık duyması fakat diş yüzeyinde büyük müdahaleler yapılmasını istemediği durumlarda başvurulan estetik bir tedavi seçeneğidir.v

Lamine Avantajları Nelerdir?

Lamine uygulamaları diğer estetik kaplama çeşitlerine göre diş üzerinde daha az müdahale gerektiren tedavi seçenekleridir. Kısa sürede tamamlanabilen bir tedavi seçeneği olması önemli avantajlarındandır.Herhangi bir renk değişimi ya da aşınma ihtimali olmayan materyaller kullanılarak hazırlandığından uzun yıllar ilk günkü haliyle kullanılabilirler.

Lamine Nasıl Uygulanır?

Lamine uygulaması planlanan hastalar için öncelikle klinik ve radyolojik muayeneler tamamlanır. Sonrasında 3 boyutlu dijital tarayıcılar aracılığı ile çeşitli açılardan alınan profil ve cephe fotoları kullanılarak bir gülüş dizaynı planlanır. Yapılan bu dizayn doğrultusunda laboratuvar ortamında mock-up adı verilen dijital tasarımın ağız içerisine aktarılmasını sağlayan çalışmalar hazırlanır. Hasta, yapılan tasarımı henüz dişlerinde herhangi bir işlem yapılmamışken görme fırsatı bulmuş olur.

Yapılan tasarımın hasta tarafından onaylanması durumunda ağız içi hazırlık aşamasına geçilir.

Ağız içinde var olan diş pozisyonu durumuna göre bazen hiç aşındırma yapılmaksızın bazen dişin ön ve yan yüzeylerinden bir miktar aşındırma yapmak gerekebilir.bu aşındırmalar minimal düzeyde olup bazen lokal anestezi kullanımına dahi gerek kalmamaktadır.

Ağız içi hazırlığın tamamlanmasının ardından 3 boyutlu dijital tarayıcı yardımıyla dişlerin son hali laboratuar ortamına aktarılır ve nihai restorasyon hazırlanır.

Hazırlanan lamineler tek tek diş yüzeyine özenle tatbik edilerek prova edilir. Provaların ardından özel yapıştırıcılar yardımı ile diş yüzeyine yapıştırılır.

Tüm bu işlemler 3 boyutlu dijital tarayıcıların kullanıldığı teknik alt yapısı yüksek kliniklerde yaklaşık bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Lamine İşlemi Ağrılı Mıdır?

Diğer estetik kaplama tedavi seçeneklerine göre diş dokusuna çok daha az müdahale edilen ya da hiçbir müdahalede bulunulmayan bir tedavi seçeneği olması nedeniyle işlem esnası ya da sonrasında ağrı şikâyeti olmamaktadır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?