ESTETİK BONDİNG UYGULAMA – Dentavega Diş Kliniği

Estetik Bonding Uygulama

Dişler arasındaki boşluklar, diş yüzeyindeki hoş olmayan görünümler nedeniyle dişlere minimum müdahale ile estetik gülüş dizaynı isteyen, fakat ekonomik ve kısa süreli tedavi seçeneği arayan hastalar için alternatiftir. Bu uygulamayla dişe herhangi bir aşındırma yapılmadan, kusurlu bölge kompozit rezin olarak adlandırılan medikal bir madde ile doldurulur. Genellikle, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, diş yüzeyindeki aşınmaların giderilmesi, dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve asimetrik durumların giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Kompozit Rezin Kullanılmasının Avantajları Nelerdir?

Bu tür durumlar için tercih edilen çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kompozit rezin, uygulaması kolay ve zahmetsiz bir yöntemdir. Herhangi bir sorun durumunda tamiri ya da tekrarlanabilmesi mümkündür. Kırık dişler için de rahatlıkla uygulanabiliyor olup, kısa süreli bir tedavidir. Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilmektedir. Diğer yöntemlere göre daha uygun fiyatlı olması bonding uygulamasının tercih edilirliğini arttırmaktadır

Kompozit Rezin Nasıl Uygulanır?

Her bir diş için bir saat civarı süren işlemde, öncelikle uygulama yapılacak diş diş taşı,plak vb. eklentilerden uzaklaştırılır. Gerekli durumlarda diş yüzeyinde pürüzlendirme işlemi yapılabilir. Uygulama için hazır olan dişe, kompozit rezin uygulanır ve doğal görünümü yakalayacak şekilde şekillendirme yapılır. Ardından cilalama işlemi gerçekleştirilerek uygulama tamamlanır. Bonding uygulaması acısız ve zahmetsiz bir işlem olmaktadır.

Kompozit Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kompozitler porselen kaplamalara kıyasla daha az dayanıklı materyallerdir. Bundan dolayı sert şeyler yenirken, kırılabilmekte veya zamanla renkleri değişebilmektedir. Belirli dönemlerde yenilenmeleri gerekebilmektedir. Bu tarz durumların yaşanmaması için itina ile kullanılmalıdır tedavinin ömrünü uzatabilmek için ağız hijyeni yüksek tutulmalı, düzenli hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?