KÜRETAJ – Dentavega Diş Kliniği

Küretaj

Sağlıklı dişlerin diş etleri ile destek kemik dokusu arasında 2mm’e kadar normal kabul edilen bir biyolojik aralık mevcuttur. Bu aralık çeşitli diş eti hastalıkları, kötü restorasyonlar vb. nedenler ile derinleşir ise diş eti cebi olarak isimlendirilir. Küretaj işlemi diş eti cebi içerisinde uygulanır. Hastalıklı diş eti dokusu ve diş kök yüzeyinden tüm diş taşı ve iltihabi dokuların lokal anestezi altında uzaklaştırılması işlemidir. Bu tedavi ile bölgedeki bakteri sayısı düşürülerek hastalığın yok edilmesi amaçlanır. Periodontal hastalıklarda birinci basamak olan diş taşı temizliği işleminin daha derinlemesine dokulara ulaşılarak yapılması şeklinde düşünülebilir. Diş eti hastalığının kemiğe ilerlediği periodontitis denilen hastalık tablosunda oldukça başarı sağlayan bir tedavi seçeneğidir.

 

Küretaj belli bir bölgedeki diş eti cebinde tek bir diş etrafına uygulanabilirken, yaygın bir hastalık durumunda tüm diler etrafında da uygulanabilir.

Hastalığın şiddeti yaygınlığı,cep derinlikleri,hastanın genel durumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak tek ya da birkaç seans olarak planlanabilir.

Küretaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Küretaj tedavisi genel olarak uygulama sonrası şiddetli ağrıların görüldüğü bir tedavi seçeneği değildir. Ancak uygulama sonrasında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Ağız hijyeninin sağlanması ve iyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi adına sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Ilık gıdalar tüketilmeli, aşırı sıcak veya soğuk gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Hekimin ağız hijyenini sağlamaya yönelik verdiği tavsiyelere kesinlikle uyulmalı, ilaç ya da gargara reçete edilmişse düzenli ve önerildiği şekilde kullanımına dikkat edilmelidir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?