ESTETİK KAPLAMALAR (ZİRKONYUM, E-MAX) – Dentavega Diş Kliniği

Estetik kaplamalar (Zirkonyum ,e-max)

Sağlık sektörünün her geçen gün gelişmesiyle, diş dünyasındaki gelişmeler de hızla artmaktadır. Son yılların en popüler uygulamalarından olan estetik kaplamalar, diş doğal görünümüne en çok benzeyen materyallerden olmaktadır. Estetik kaplamalar, sahip olduğu ışık geçirgenliği ile kaplanan dişin doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Önceden uygulanan diğer metal kaplamaların aksine estetik kaplamalar diş eti renginde de herhangi bir değişim yaratmamakta ve biyouyumluluğu yüksek

materyaller olması nedeniyle diş eti sorunlarına sebep olmamaktadırlar. Işık geçirme özellikleri ve diş etine uyumlu yapılarıyla uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilmektedirler.

Estetik kaplamalar (Zirkonyum ,e-max) Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Daha önceden kaplama yapılmış dişler

-Büyük eski dolgulu dişler

-Lamine ile iyileştirilemeyecek boyutta büyük çapraşıklıkların olduğu dişler,

-Kırık dişler -Beyazlatma ile çözülemeyen renk problemleri olan dişler varlığında planlanan gülüş dizaynında estetik kaplamalar tercih edilebilinir.

Estetik kaplamalar (Zirkonyum, e-max) Avantajları Nelerdir?

Estetik kaplamalar (Zirkonyum, e-max) hem estetik açıdan hem de yapısal olarak kullanım rahatlığı sağlayan bir materyallerdir. Daha önceleri estetik görünüm amaçlı metal destekli porselen tedavileri uygulanırken, son zamanlarda tercih direkt olarak estetik kaplamalar (Zirkonyum, e-max) dan yana olmaktadır. Estetik kaplamalar klasik porselenlerin aksine, ışığı geçirerek dişin opak bir görünüme sahip olmamasını, diş etleri renklerinin ilk günkü gibi kalmasını, dişin donuk ve yapay görünümden uzaklaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda diş yüzeyinde mikroorganizma tutulumu minimum seviyeye indirerek diş ve diş eti sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir. Alerjik risk taşımamaktadır. Önemli özelliklerinden bir diğeri daha ise ısı yalıtıcı özellikleri sayesinde dişleri sıcak soğuk hassasiyetine karşı korumalarıdır.

Estetik kaplamalar (Zirkonyum, e-max) Nasıl Uygulanır?

Tüm kaplama yöntemlerinde olduğu gibi estetik kaplamaları uygulanmadan önce de diş üzerinde yapılacak restorasyona yeterli yeri açmak için hazırlık yapılır. Lokal anestezi altında yapılan bu hazırlık aşamasının ardından diş etleri de planlanan uygulamalar sonucu istenen duruma getirilmiş ve iyileşme sağlanmış ise, 3 boyutlu dijital tarayıcı cihazlar ile ölçü alınır. Bilgisayar ortamında yapılan tasarımlar sonucu estetik kaplamalar provaya hazır hale getirilir. Gerektiği takdir de klinik olarak rötuşlar yapılır. Hasta ve hekim tarafından estetik ve fonksiyonel beklentiyi sağladığı onaylanan kaplamalar diş yüzeyine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Tüm bu işlemler 1 hafta veya 10 gün arasında tamamlanmaktadır.

Estetik kaplama (Zirkonyum, e-max) Uygulama İşlemi Ağrılı Mıdır?

Estetik kaplamaların uygulamasında ilk adımı olan diş yüzeyinde hazırlık, lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Daimî restorasyon hazırlanana kadar diş üzerine geçici bir kaplama yapılmaktadır. Genel itibari ile estetik kaplama uygulamaları hasta açısından yorucu işlemler değildir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?