Ortodontik Tedavi Yöntemleri – Dentavega Diş Kliniği

Ortodontik tedavi yöntemleri

Metal braketler: Estetik olarak göreceli olarak dezavantajlı olsa da günümüzde ortodontistler tarafında en çok kullanılan ve en iyi bilinen sabit tedavi yöntemidir. Tüm tedavi yöntemleri bu sabit tedavi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Estetik braketler (şeffaf braketler): Estetik olarak metal braketler göre daha az gözüktüğü için estetik bir tedavi seçeneği olsa da şeffaf plaklar kadar estetik değillerdir. Tüm tedavi yöntemleri yine metal braket yöntemi gibi yapılabilmektedir. Ancak kullanılan materyal camsı olduğundan çabucak kırılabilmektedir. Aynı zamanda metal slotlu olmayan türlerinin sürtünmesi daha fazla olduğundan tedavi sürecini uzatmaktadır.

Şeffaf plaklar (Invisalign): Günümüzdeki en güncel tedavi yöntemi olup sabit tellerle yapılan tüm tedaviler bu yöntemle yapılabilmektedir. Temel mekanik sistemi plastiğin itme kuvvetinden gelmektedir. Ancak plastiklerin itme süresi tellere göre daha kısa olduğundan her hafta farklı şeffaf plakların takılması gerekmektedir. Hastaların dişlerinin yapısına bağlı olarak kişiye göre yapıldığından ve hastanın her hafta plağı takıp- çıkarması gerekip plak sayısı arttığından fiyatı sabit tedavi yöntemlerine göre daha pahalı olabilmektedir. Aynı zamanda takıp çıkarılabilir olduklarından, hastaların bu plakları çok düzenli takması gereklidir. Aksi halde tedavi süresi uzamakta veya başarısız olabilmektedir. En büyük avantajı ise neredeyse hiç gözükmemesidir.

Lingual Tedavi (İçten Tel): Metal tedavi yönteminde braketler ve teller dişlerin ön yüzeyinde bulunurken bu yöntemde teller dişin arka yüzeyine takılmaktadır. Bu nedenle hiç gözükmemektedir. Tedavi yönteminin en büyük dezavantajları kişiye özgü yapıldığından normal tedavi yöntemlerine göre çok daha pahalı olması, dil tahrişi ve konuşma bozukluğu olabilmesidir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?