FİPER POST UYGULAMASI – Dentavega Diş Kliniği

Fiber Post Uygulaması

Kanal tedavisi ile kök sağlığı geri kazandırılan dişin fonksiyonel hale geçirilebilmesi için üst kısmının restorasyonu oldukça önemlidir. Genellikle kanal tedavili dişlerde madde kaybı büyük olduğundan yapılacak olan üst restorasyonun tutuculuğunu arttırmak amacıyla kök kanallarına uzanarak bu kısımdan destek alınan post uygulamaları yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda döküm postlar ya da metal pivolar bu amaçla kullanılmakta iken son yıllarda bir çok avantaj sağlayan fiber post uygulamaları tercih edilmektedir.

Fiber Post’un Avantajları Nelerdir?

Geleneksel döküm post sistemlerine göre ölçü alınması vs. gibi sahalara gerek duyulmadığından tedavi süresi kısalır.

Fiber postun beyaz görünümlü olması diş yüzeyinden metal yansıması sorununu ortadan kaldırır. Estetik kazanç sağlar.

Metal pivo sistemlere göre avantajı ise diş dokularına vidalanmadığı için gerilim oluşturmaması ve kök yüzeyinde çatlak oluşumuna neden olmamasıdır. Ağız hijyenine dikkat edilmesi ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile fiber post sayesinde dişe gelen çiğneme kuvvetlerine karşı korunarak uzun vadeli kullanılabilmektedir.

Ne Zaman Fiber Uygulaması Tercih Edilmelidir?

Kanal tedavisi ardından kalan diş yapısı değerlendirilir. Tedavi edilen dişte madde kaybı çok değilse, normal dolgu yapılarak tedavi tamamlanabilir. Ancak, fazla diş dokusu kaybı varsa inley, onley (porselen dolgu) veya farklı kaplama tedavileri tercih edilebilmektedir. Diş duvarının çok az kaldığı durumlarda ise fiber post ve kuron kaplama uygulaması yapılmalıdır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?