Çene Bozukluğu Tedavileri – Dentavega Diş Kliniği

Çene bozukluğu tedavileri (iskeletsel –kemiksel tedaviler)

Bireylerde üst çene ve/veya alt çene geride, önde, dar ve uzamış olabilir. Böyle bir durum da eğer hasta çocuk ve büyüme gelişimi devam ediyorsa büyüme yönlendirici tedavileri yapılabilmektedir. Bu yüzden çocuklar en geç 8 yaşında bir ortodonti uzmanına muayene olmalıdır. Ancak büyüme gelişimini tamamlamış hastalarda çene kemiklerini hareket ettirmek mümkün olmadığı için ortognatik cerrahi ile çenelerin ameliyatı gerekmektedir.

Yüz maskesi tedavisi: Üst çene geriliği durumlarında uygulanan tedavi yöntemidir. Çocukta eğer elmacık kemikleri belirgin değil ve alt dişler üst dişlerin önündeyse bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde ağız içerisine yerleştirilen ve çıkmayan bir aparey takılmaktadır.

Bu apareyin kancalarına ise dışardan gözüken bir yüz maskesi takılmaktadır. Hasta bu apareyi günde 16 saat takmalı ve düzenli olarak kontrole gelmelidir. Aksi halde tedavi başarısız olmaktadır. Tedavinin en ideal yaşları 8-10’idir. Daha büyük yaşlarda tedavi tedavinin başarı şansı düşüktür, çünkü üst çene kemiği diğer kemikler ile kaynamış olmaktadır.

Aktivatör tedavisi (Monoblok, twin blok): Alt çene geriliğinin tedavisinde bu apareyler kullanılmaktadır. Hastanın alt çenesi çok geride, solunum güçlüğü çekiyorsa ve üst dişler alt dişlere göre çok önde ise ebeveynler çocuklarını ortodonti uzmanına mutlaka muayene ettirmelidir. Bu tedavi yönteminde hastadan ölçü alınarak takıp çıkarılabilir bir aparey yapılmaktadır. Hasta bu apareyi büyüme gelişiminin en aktif olduğu 12 yaşı civarında kullanmalıdır. Aynı zamanda bu aparey günde en az 20-22 saat kullanılmalıdır. Aksi halde tedavi başarısız olmakta ve 18 yaşından sonra cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Ortognatik Cerrahi: İskeletsel gelişimini tamamlamış, Üst ve/veya alt çenenin birbirine göre uyumsuz olduğu hastalarda başvurulan tedavi seçeneğidir. Ortodontist ve çene cerrahının ilgilendiği multidisipliner bir tedavi seçeneğidir, bu nedenle hastaların tedaviyi uygulayacak ekibi bütün olarak değerlendirmesi istenir.

Tedavi süreci

Ortognatik cerrahi öncesi ortodontist tarafından tedavinin zorluğuna göre bir süre tel takılmalıdır. Çünkü dişlerin aynı hizaya ve yüksekliğe getirilerek cerrahi sırasında çenelerin rahat hareket ettirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda cerrahi sırasında çenelerin ne kadar hareket ettirileceği de ortodontist tarafından planlanır ve bu planlamayı yansıtan cerrahi splintleri de cerraha sunar. Hasta ameliyata telleri varken girer ve ameliyat sonrasında cerrahi splintlere göre hareket ettirilmiş üst ve alt çeneleri tellerin vasıtasıyla birbirine bağlanmış olarak çıkar. Hasta çenelerin lastikleri ve ona bağlı splinti ameliyat sonrası yaklaşık 2 hafta kullanır. Ardından splintler çıkarılarak hastanın dişleri çeneye göre ideal pozisyonuna getirilmesi için ortodontik tedavi bir süre daha devam eder. Tedavi sonlandırılarak pekiştirme aygıtı olarak retainer (dişlerin arkasına takılan koruyucu tel) ve şeffaf koruyucu plak yapılır.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?