DİŞ ETİ ESTETİĞİ (PEMBE ESTETİK) – Dentavega Diş Kliniği

Diş Eti Estetiği

Estetik bir gülüş sağlıklı, düzgün sıralı, beyaz, ışıltılı dişler kadar bu dişleri çevreleyen açık pembe renk, sıkı kıvamlı gülümseyince maksimum 2mm kadar görünmesi beklenen diş eti dokusu ile tamamlanır. Son yıllarda estetik gülüş dizaynı tedavilerinin artması ile sadece dişlerde değil, diş etlerinde de revizyonlar yapılması gerektiği görülmüştür. Bu nedenle pembe estetik operasyonları popüler hale gelmiştir.

Bu operasyonlar genel olarak lazer kullanılarak yapılan, bu nedenle de kanamasız, acısız kısa süren uygulamalardır.

Diş eti dokusundaki problemlerin gülüş estetiğine yansımasını birkaç şekilde örneklendirebiliriz.

GUMMY SMİLE

Diş eti dokusunun gülümseme esnasında 2 mm’den fazla gözükmesi (gummy smile)diş eti gülümsemesi olarak isimlendirilir. Bu durumun çeşitli nedenleri olabilir:

-Üst dudak dokusunun hipertonik kas yapısına sahip olması,

-Diş etlerinde büyüme olması (diş eti hastalığı ya da kullanılan bazı ilaçlar kaynaklı olabilir.)

-İskeletsel olark üst çene kemiği pozisyonu,

-Dişlerin görünen kısmı olan kuron kısmının kısalığı,

Yukarıda bu nedenler arasında en sık karşılaşılan birkaç nedenden bahsedilmiştir.

Diş eti gülümsemesinin tedavisine altta yatan nedene göre karar verilir. Üst dudak kaynaklı bir sıkıntı olduğu düşünülüyor ise botoks uygulamaları oldukça başarılı sonuç vermektedir.

Diş eti büyümeleri, dişlerin üzerini diş etlerinin fazla örtmesi durumunda kuron boyu uzatma işlemleri, diş etlerinde enflamasyon var ise buna yönelik birinci basamak diş eti tedavileri uygulanmaktadır.

Üst çene kemiği ile ilgili iskeletsel birtakım sıkıntılar varlığında ise durumun şiddetine göre bazı cerrahi seçeneklere başvurulabilir.

 

Gummy smile dışında; nikotin dövmeleri gibi diş eti yüzeyindeki renkleşmeler,ön bölge dişlerde diş eti seviyelerinin simetrik olmaması pembe estetiğin sağlanması gereken durumlardandır. Lazer kullanılarak yapılan bu operasyonlar lokal anestezi altında yapılan ve operasyon sonrası şiddetli acı ya da ağrıların yaşanmadığı uygulamalardır.6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü ile yapılan operasyonların durumu değerlendirilir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?