KİST OPERASYONLARI – Dentavega Diş Kliniği

Kist Operasyonları

Vücudun her yerinde olduğu gibi çenelerde de kist oluşumu görülebilmektedir. Çene kistleri enfeksiyon görünene kadar genellikle tespit edilemezler. Bundan dolayı genellikle rutin radyografik kontrollerde tespit edilirler. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çoğu zaman nedenler arasında; dişte oluşan travma, kötü diş tedavileri ya da çürükler yer almaktadır. Erken teşhis ve tedavi kist tedavisinde oldukça önemlidir aksi takdirde ilgili diş geri dönüşü olmayan şekilde kaybedilebilir veya çene kemiğinde kayıplar meydana gelebilmektedir.

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çene kistleri sinsice ilerleme gösterir. Sıklıkla görülen belirtileri arasında bulunduğu bölgede şişlik oluşumuna ve hassasiyet oluşumuna sebep olmaktadır. Genellikle yanak bölgesinde yer alan yumuşak dokuda şişliklere veya alt dudaklarda uyuşmaya da neden olabilmektedirler.

Çene Kisti Tedavi Prosedürü Nasıldır?

Öncelikle kist oluşumunun ana nedeni tespit edilmeye çalışılır. Ardından kişinin durumu ve kist tipine bağlı olarak kişiye özel tedavi planı oluşturulmaktadır. Kistler içerisinde, katı, sıvı madde birikimleri ve hava oluşumları yer alabilmektedir.

Diş kaynaklı kistlerde prosedür şu şekilde ilerlemektedir:

Bu gibi durumlarda tedaviye ilgili dişin durumuna göre karar verilir. Kanal tedavisi uygulanmamış bir dişteki kist için; eğer dişin durumu ağızda kalmaya elveriyor ise ilk adım olarak kanal tedavisi uygulanır. Sonrasında iyileşme takip edilir, 3 aylık, 6 aylık radyografik kontrollerde yeterli iyileşme sağlanamaz ise cerrahi müdahale ile dişin kök ucundan bir kısım ile ilgili kist alınır.

Daha önce kanal tedavisi uygulamış dişlerde ise; dişin genel durumu ağızda kalmaya elveriyor ise, kanal tedavisi tekrarı uygulanarak iyileşme takip edilir. 3 aylık, 6 aylık radyografik kontrollerde yeterli iyileşme sağlanamaz ise cerrahi müdahale ile dişin kök ucundan bir kısım ile ilgili kist alınır.

Aşırı madde kaybı olan, restore edilemeyecek derinlikte çürüğü olan, destek kemik dokusunda şiddetli yıkım olan ağızda kalmaya elverişli olmayan dişlerdeki kistler için ise; diş çekiminin ardından çekim boşluğunun kazınması işlemiyle kistin uzaklaştırılmasına yönelik tedavi uygulanır.

 

Diş kaynaklı olmayan kistlerde ise; kistin bulunduğu bölgedeki anatomik yapılar ile ilişkisine göre bir cerrahi prosedür belirlenir. Kist çevre dokulara en az harabiyet ile, etrafında tamamıyla sağlıklı doku kalacak şekilde uzaklaştırılır.

Tüm bu işlemler lokal anestezi altında yapılır. Operasyon sonrası hekimin reçete ettiği ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Kist operasyonu yapılan bölgenin düzenli olarak radyografik kontrolü tavsiye edilir.

Kist Tedavisinin Önemi Nedir?

Kistler ilerlemesiyle beraber ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Ağız ve yüz bölgesinde şişlikler, uyuşmalara sebep olmasıyla hastanın sosyal hayatını önemli derecede etkileyecek boyutlara ulaşabilirler. Çene kemiğine ilerlemesi halinde çene bölgesindeki kemik kayıpları, kemik

dayanaklığının düşmesi ve buna bağlı olarak kırılmalara neden olabilmektedir. Aynı zamanda iyi veya kötü huylu olacak şekilde tümör oluşumuna da neden olabilmektedirler. Bundan kaynaklı olarak çene kistleri tedavisi ihmal edilmemelidir. Daha önce kist oluşumu görüldüyse düzenli olarak diş hekimi takibi altında bulunmak oldukça önemlidir

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?