KÖK KANAL TEDAVİSİ – Dentavega Diş Kliniği

KÖK KANAL TEDAVİSİ

Diş yüzeyindeki çürüklerin derinleşmesiyle zararlı bakteriler dişin canlı kısmı olan sinir damar paketine ulaşır ve etkilenen sinir damar paketi boyunca bir enflamasyon oluşur.

İleri düzey diş eti problemi olan hastalarda kök kısmından başlayan enfeksiyon dişin yine sinir damar paketini tersiyer olarak etkiler. Yine sinir damar paketi boyunca enflamasyon oluşur.

Travma sonrası sinir damar paketi hasar görür ise dişin canlılığını kaybetmesi olarak tanımladığımız nekroz tablosu görülür.

Tüm bu durumlarda da dişin sinir damar paketi etkilenmiş olduğundan tedavi seçeneği kök kanal tedavisidir. Kanal tedavisi başarı oranının modern endodontik döner alet sistemlerinin kullanılmasıyla çok daha artmaktadır. Başarılı bir kanal tedavisi için; tecrübeli bir hekim tarafından kullanılan endodontik döner alet sistemleri öncelikli tercihtir.

ENDODONTİK DÖNER ALET SİSTEMLERİ VE AVANTAJLARI

Geçmiş yıllarda kök kanal tedavisi için kullanılan aletler el aletleri ile sınırlı idi. Kök kanal tedavisinde arzu edilen kanal şekillendirme ve temizleme işlemleri için bu el aletleri sınırlı imkan tanıyordu. Artan teknolojik gelişmeler ile kök kanal tedavilerinin başarısını çok daha arttıran, ideal tedavi uygulama

imkanı tanıyan endomotorlar, endodontik döner alet sistemleri kök kanallarının daha yüksek oranda yıkanabilir hale gelmesi, daha yüksek oranda etkilenmiş dokunun uzaklaştırılması tedavi süresinin azalması dolayısıyla konforun artması gibi bir çok avantaj içerir.

Kliniğimizde uygulanan tüm kanal tedavisi işlemlerinde endodontik döner aletleri kullanılmaktadır.

KÖK KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Lokal anestezi altında yapılan uygulamada amaç; etkilenmiş sinir kanallarından doku kalıntıları ve bakteri toksinlerini uzaklaştırmaktır. Daha sonra yine özel döner alet sistemleri ile sinir boşlukları şekillendirilir ve doku dostu bir materyal ile kök dolumu yapılır. Daha sonra da üst kısmın madde kaybına göre dolgu, onley –inley, kaplama gibi restorasyon seçenekleri değerlendirilir.

Tedavi tek seansta ya da dişin durumuna göre hekimin yapacağı değerlendirmeyle birkaç seans sürebilir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?