DENTAL İMPLANT NEDİR? KİMLERE UYGULANIR? NASIL UYGULANIR ? – Dentavega Diş Kliniği

DENTAL İMPLANT NEDİR? KİMLERE UYGULANIR? NASIL UYGULANIR ?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin, başka tedavilere nazaran en önemli avantajı, komşu dişlere zarar vermemesidir. Komşu olan dişlerin kesilmesine gerek yoktur. İmplant diş; kök işlevinde olup, oldukça rahat bir şekilde yemek yenebilir, gülebilir ve konuşabilir.

Diş implantları;
-Sağlıklı ağız dokusuna sahip olmak,
-Minimum bir veya daha çok eksik diş olması, 
-Konuşmanın geliştirilmesi isteniyorsa
-İmplantları sabitlemek bakımından kemikler yeterli durumdaysa veya kemik grefti yapılıyorsa,
-Gelişimi tamamlanmış bir çene kemiğine sahip olunması durumunda,
-Takma diş kullanmak istenmiyorsa, 
-Kemiklerin iyileşmesi bakımından olumsuz etkiye sebep olacak bir rahatsızlık yoksa diş implantı tedavisi uygulanmaktadır.

İmplant tedavisi; yüz ve çene gelişimini tamamlayan ve 18 yaşın üzerinde olan bireylere uygulanmaktadır. Tedavi öncesi, bireyin çene yapısının tedaviye uygunluğu, çekilen röntgenler ile tespit edilmektedir. Şeker hastaları için tedaviden önce, rahatsızlığın düzene girmiş olması önemlidir. Kemik erimesi bulunan kişiler uygun tedaviyi aldıktan sonra bu tedaviyi yaptırabilirler. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler ise, tedavi öncesinde ilaç kullanmamalıdır. Sonuç olarak;  genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir.  

İmplant uygulaması genellikle iki aşamada gerçekleştirilir. Daha ileri cerrahi uygulama gerektirmeyen, standart bir implant uygulaması için ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi yapılarak bölgenin anestezisi sağlandıktan sonra dişeti dikkatlice kaldırılır. Daha önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak yerleştirilir. İmplant uygulamasının ikinci aşamasında, implantın kemik ile bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemlerine başlanır.


İmplantlar da, dişler gibi dişeti ve kemik ile ilişkidedir ve bu yapılarda oluşabilecek rahatsızlıklar implantları etkileyebilmektedir. Doğal dişlere olduğu gibi, implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulayıp, rutin kontrollere gittiğinizde; implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.


ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?