GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR? KİMLERE UYGULANIR? – Dentavega Diş Kliniği

Gülüş Tasarımı ( Hollywood Smile)

Estetik bir görünüm için gülüş şekli oldukça önemlidir. Pırıl pırıl sıralı, görünürlüğü birbiriyle orantılı dişler, dişlerin boyutlarına uygun sağlıklı diş etleri ile güzel bir gülümseme birçok kişinin hayalidir. Gülüş tasarımı bir diğer adıyla Hollywood Smile, filmlerde gördüğümüz aktör veya aktrislerin kusursuz gülüşlerini günlük hayatımıza taşımaktadır. Adını Hollywood oyuncularının kusursuz gülüşünden alan uygulama, çeşitli uygulama prosedürlerini içerisinde barındırır. Estetik bir gülüş için gereken tek unsur beyaz dişler değildir. Dişler,diş etleri ve bu yapıları çerçeveleyen dudaklar estetik gülüşün temelini oluşturmaktadır.

Hekim ile gerçekleştirilen ön görüşmede detaylı klinik inceleme yapılarak 3 boyutlu dijital tarayıcılar yardımıyla, alınan çeşitli açılardan yüz fotoğraflarıyla estetik bir gülüş için hastaya hangi tedavilerin uygulanması gerektiği tespit edilir.

Bu uygulamalar ile diş dudak uyumu, sağlıklı bir diş yapısı, sağlıklı diş etleri ve sağlıklı eklem sistemi hastaya kazandırılmaktadır

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hekiminizle gerçekleştireceğiniz görüşmede klinik ve radyolojik incelemeler yapılarak dişlerin sağlığı ile ilgili yapılması gerekenler tespit edilirken,3 boyutlu tarayıcı sistemler kullanılarak da estetik

anlamada var olan durumun tespiti ve tedavi sonunda hedeflenen görüntü belirlenir. Bu tasarım yapılırken, yüz şekliniz, yaşınız, diş yapınız, dudak yapınız ve cinsiyetinize en uygun diş ve diş eti yapısı tasarlanır.

Dişin hali hazırda bulunan bir sağlık problemi varsa öncelikle bu sorunların giderilmesi üzerine gerekli tedaviler uygulanır.Gerekli ise diş eti operasyonları lazer uygulamalarıyla hızlı,kanamasız ve acısız şekilde yapılır.Ardından planlanan gülüşü elde etmek için,dişlerde yapılması gereken hazırlık aşamasına geçilir.

Gülüş Tasarımı İçin Hangi Uygulamalar Yapılmaktadır?

Gülüş estetiği beyaz estetik ve pembe estetik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Beyaz estetik, diş üzerinde yapılan işlemleri tanımlar. Bu işlemler kapsamında, diş beyazlatma, seramik ve porselen kaplamalar, bonding uygulamaları, recontouring ve implant tedavileri bulunmaktadır.

Pembe estetik ise diş eti ve dudakları baz alan uygulamalardır. Bu kapsamda ise diş eti ve dudak kontörünün düzenlenmesi yer almaktadır.

Gülüş Tasarımı Kimler İçindir?

Gülüş tasarımı ağız ve kemik gelişimini tamamlamış, işlemler için herhangi bir sağlık riski teşkil etmeyen her birey için uygundur. Uzman bir hekim ile çalışılarak doğru bir tedavi planlaması yapılması halinde, her birey sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olabilmektedir.

Gülüş Dizaynı için hangi materyaller tercih edilebilir?

Gülüş dizaynı için var olan dişlerde eski kaplamalar ya da büyük eski restorasyonlar var ise estetik kaplamalar olan e-max ya da zirkonyum kaplamalar tercih edilebilir.

Dişlerde daha az madde kaybı olması arzu edilen ve diş sıralamasının bu şekilde restorasyona izin vereceği durumlarda lamine adını verdiğimiz yaprak porselenler tercih edilebilir.

Daha düşük bütçe ile daha küçük dokunuşlar ile gülüşün onarılmak istendiği durumlarda recountouring ve bonding uygulamaları tercih edilebilir.

Diş rengi konusunda problem yaşayan hastalarımız için bleaching (diş beyazlatma) işlemleri uygulanabilir.

Dişlerin görünür kısımlarını arttırmak için kuron boyu uzatma, diş eti seviyeleme gibi lazer sistemleri kullanılarak diş eti operasyonlarına ihtiyaç duyulabilir.

Dudak konturunu düzenlemek için dolgu, botoks işlemleri yapılabilir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?