20 YAŞ DİŞLERİ VE GÖMÜK DİŞLER – Dentavega Diş Kliniği

20 Yaş Dişleri ve Gömük Dişler

Ergenlik dönemiyle beraber pek çok kişi 20 yaş dişlerine yönelik problemler yaşamaktadır. 20 yaş dişleri her yarım çenede bir adet olacak şekilde toplamda 4 adet olan ve sonradan çıkabilen dişlerdir. Bazı kişilerde dördü birden çıkabilirken, bazı kişilerde hiç çıkmayabilir veya gömülü olarak kalabilirler. Dişin çıkma şekli ve kök yapısına bağlı olarak dişler yarı gömülü veya tamamen gömülü kalabilmektedirler. Bu durum, kişilerde ağrı, rahatsızlık, kist oluşumuna, rahat temizleyememeye bağlı diş çürümesine veya komşu dişlere baskı ile diş yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Yarı ve tamamıyla gömülü olan dişlerin bu sayılan belirtileri oluşturması halinde çoğu zaman çekilmesi gerekmektedir.

Gömük Diş Çekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Yirmi yaş dişleri, diş dizisinin en arka kısmında yer almakta ve diğer azı dişlerine baskı oluşturabilmektedirler. Bundan dolayı gömülü veya yarı gömülü diş çekiminde profesyonel bir yaklaşım son derece önemli olmaktadır. Çekim öncesinde, 3 boyutlu çene tomografisi alınması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede diğer diş kökleri ve çene sinirleri korunabilmektedir.

Gömülü dişlerin alınma işlemi lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Uygun çekim şekli belirlenmesi ardından diş etinde küçük bir kesi açılmaktadır. Çene kemiği altında veya çene kemiğine çok yakın konumda bulunan dişler pozisyonlarına göre kesilerek parçalar halinde ya da etrafından bir miktar kemik kaldırılarak dikkatli bir şekilde çekilir. Ardından kesi açılan yer dikilerek işlem tamamlanmaktadır. Çekilecek diş köklerinin çevresinde enfeksiyon oluşumu halinde çekim öncesi antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gömülü diş çekimi sonrası çekilen bölgede hassasiyet oluşabilmektedir. Bundan dolayı hem ağız hijyenine hem de tüketilen besinlere özen göstermek son derece önemlidir. İlk iki gün oda sıcaklığında veya ılık besinler tüketilmesi gerekirken bu besinlerin yumuşak olması, dikişlere zarar verecek şekilde keskin veya sivri kısımları olmamasına özen gösterilmelidir. İlk 24 saat sigara içilmemesi gerekmektedir. Yemek tüketimi ve diş fırçalaması ardından hekim tarafından önerilen antiseptik gargara kullanılmalı ve ağız hijyeni rutinleri aksatılmamalıdır.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ve Şişlik Oluşur Mu?

Gömülü diş çekimi sonrası oluşan ağrı ve şişlik kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Özenli bir diş çekimi ardından genellikle ağrı oluşumu çok fazla olmamaktadır. Ancak ağrı oluşumu beklenebilmektedir. Ağrı kontrolü sağlamak adına hekiminizin önereceği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.

Şişkinlik ise çoğu zaman görülen bir şeydir. Ancak şişlik miktarı da çekilen dişin pozisyonuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Şişlik oluşmasını önlemek adına ilk gün bölgeye buz kompres uygulanması önerilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?