BİOSTÜMÜLAS – Dentavega Diş Kliniği

Biostimülasyon

Son yılların popüler uygulamalarından biri olan Biostimülasyon, diş etlerine ve çevre yumuşak dokuya uygulanabilen düşük dozlu diode lazer yöntemidir. Çalışma prensibi altında, bölgedeki protein sentezini arttırarak uygulandığı dokunun yenilenmesini sağlamak, kan dolaşımını hızlandırmak, bölgede yer alan hücre metabolizmasını regüle etmek olarak açıklanabilir. Tüm bu etkileri kapsamında analjezik, anti-enflamatuar etkileri olmakta ve böylece bakteri ve virüs tedavilerinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ödem çözücü, spazm önleyici özellikleri ile ağız içi birçok rahatsızlıkta rahatlatıcı bir tedavi sağlamaktadır.

Biostimülasyon Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Biostimülasyon diş eti ve yumuşak dokudaki bakteri ve virüslere bağlı enfeksiyon durumlarında tercih edilmektedir.

Uçuk, apse ve aft tedavisinde öncelikli başvurulan yöntemler arasında yer alır. Lazer ile tedavi edilen uçuk ve aft gibi lezyonların aynı bölgede çıkamadığı gözlenmiştir.

Bunun dışında ağız mukozasındaki travmalar, alveolit adı verilen diş çekimi sonrası görülen çekim bölgesindeki kemiğin iltihaplanması durumunu engelleme,

Temporamandibular eklem problemi olan hastaların tedavisinde hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sinirsel hastalıklarda da biostimülasyona başvurulmaktadır. Örneğin; nevralji tedavisinde, mandibular kanaldaki sinir zedelenmeleri ve buna bağlı gelişen his kayıplarında da etkili bir yöntemdir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?