ŞEFFAF PLAKLAR – Dentavega Diş Kliniği

Şeffaf Plaklar

Son dönemlerin popüler ortodonti tedavilerinden olan şeffaf plaklar ise estetik kaygıyı komple ortadan kaldıran ortodonti tedavi yöntemidir. Hastanın kendi kullanım dirayetine kalmış bir uygulama yöntemi olup kişiye özel tasarlanan şeffaf plakların dişler üzerine yerleştirilerek düzenli kullanımını kapsamaktadır. Günde 20- 22 saat kadar düzenli kullanılması gereken plaklar, kişi tarafından takılıp çıkarılabilmektedir. Bu sayede kullanımı rahat olmaktadır. Ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Ancak her ortodonti vakasında kullanıma uygun olmamaktadırlar.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti tedavileri uzun süreli tedaviler olabilmektedir. Özellikle diş teli takma fikri bazı kişilerin ortodonti tedavisinden kaçmasına sebep olabilmektedir. Şeffaf plaklar sayesinde kişilerin görünümden endişe duyması gerekmemektedir. Şeffaf apareyler çok yakından bakıldığında fark edilebilmektedirler. Kişi tarafından rahatlıkla takılıp çıkartılabilmektedirler. Tamamı ile ağrısız ve zahmetsiz bir tedavi yöntemidir. Ortodonti tedavisine uygun her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Metal tellerin yaşatabileceği batma, kırılma vb. riskleri taşımamaktadır.

Yerli üretim olan şeffaf plaklar, ölçü alınmasından itibaren 1 veya 2 gün içinde üretilmektedirler. Bu sayede tedaviye başlama süresi oldukça kısa olmaktadır. Bu durum tedavinin tercih edilirliğini hem hastalar tarafından hem de hekimler tarafından arttırmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Şeffaf plak tedavisi öncesinde diş yapısı klinik muayenede incelenmektedir. Diş ve diş eti yapısının uygun bulunması halinde simülasyon hekimi ile plaklar için ölçü alınır ve kullanılacak aparey sayısı belirlenir. Özel laboratuvarda ortodontist gözetimi altında üretilmesi ardından hazır olan şeffaf plak hastaya iletilir. Günde 20- 22 saat düzenli plak kullanılması tedavi başarısı için önemlidir. Düzenli kullanım ile simülasyonda oluşturulan diş yapısı gerçekleşmiş olacaktır. Tedavi süresi kişiden kişiye ve plakların kullanılma düzenine bağlı olarak 3 ve 6 ay arasında değişmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?